Upratovanie

V nasledujúcich riadkoch Vám priblížime pár tipov ako vybrať čistiaci prostriedok, správne udržiavať niektoré materiály a rady ako postupovať pri dôkladnom tzv. jarnom upratovaní aby vám prinieslo väčší úžitok.

Čistiace prostriedky a ich používanie

Správna voľba prostriedku vychádza z vlastnosti čisteného materiálu, zloženia nečistoty a poznania účinku čistiaceho prostriedku.

Univerzálny čistiaci prípravok, ktorý by odstránil akúkoľvek škvrnu z akéhokoľvek materiálu, neexistuje. Čistiaci prostriedok obsahuje tenzidy na zníženie napätia na rozhraní dvoch látok. práve tenzidy a povrchovo aktívne látky do veľkej miery určujú či je prostriedok vhodný na daný materiál. Napr prostriedky na sklenené plochy obsahujú najmä alkoholy; prostriedky v tuhom skupenstve (pasty, prášky..) obsahujú abrazívne látky – kremenné piesky, mleté vápence, tenzidy, alkalické uhličitany, kremičitany ..)

Neexperimentujte a nekombinujte rôzne saponáty. Môžete nevedome okrem materiálu ublížiť aj svojmu zdraviu.

Nečistotu z povrchu materiálu čo najskôr utrite, zabránite tým aby vnikla do hlbších štruktúr materiálu a uľahčíte ďalšie čistenie.

Čím poréznejší povrch, tým dôkladnejšie ho treba ošetrovať a napúšťať, aby sa nezaniesol.

Vo svojej domácnosti používajte čistiace prostriedky, bez toxických látok. Množstvo ochorení sa pripisuje práve toxickým látkam. (vyhnite sa používaniu saponátov s obsahom: aktívneho chlóru, fosforu, trichloretanu, tetrachlormetanu, formaldehydu, fosfátom, aerosolom )

Nepoužívajte farby, ktoré obsahujú olovo. Vyhnete kontaminácií vlastného prostredia.

Alergia

Alergia znamená oslabenie organizmu, imunity, keď organizmus nerozlišuje medzi nebezpečnými a inými neškodlivými látkami a reaguje aj na tieto neškodlivé látky. Okrem oslabenia organizmu sa pod alergie podpisuje zvýšené pôsobenie alergénov z prostredia. Kľúčové ako pre chorého tak i zdravého človeka (a najmä počas tehotnosti) je eliminovať kontakt s alergénmi, medzi ktoré napríklad patrí fajčiarske a prašné prostredie, exhaláty, niektoré pesticídy, agresívne saponáty, ktoré nielen poškodzujú organizmus ale tiež pomáhajú alergizácii klasickými spúšťačmi ako domáci prach, zvieracie alergény, roztoče, plesne, atď.

Eliminovať kontakt s alergénmi v bežnej domácnosti najmä znamená vymieňať často vysávačové vrecká alebo používať antialergické vrecká napr Clinic. Používať kvalitný filter odstraňujúci roztoče, peľ i plesne. Pamätať na starostlivosť o domáce zvieratá špecialnou kozmetikou napr radu Petal, ktorý umožňuje výrazne zlepšenie znášanlivosti zvierat aj pre alergikov. Medzi prírodné antialergény patrí eukalyptus, ylang ylang, ktorý sa predáva aj vo forme prídavkov do prania či čistenia alebo tiež ako aromaticky olej na ničenie alergénov v ovzduší.

Tipy a triky na čistenie nečistôt, informácie o upratovaní.

Keramika

Voľte prostriedky bez abrazívnych zložiek. Ostré malé častice môžu spôsobiť škrabance, v nich sa môžu usadzovať nečistoty. Pozor na prostriedky s obsahom kyselín, ktoré môžu rozkladať štrukúru materiálu.

Na bežné kuchynské nečistoty zvyčajne stačia prípravky bežne dostupné v drogériách obsahujúce alkohol. Na zašlú kuchynskú špinu, (tj kombináciu mastných výparov so znečisťujúcimi látkami ) profesionálne čistiace prostriedky ako sú Cleanmen (produktový rad LBCS (Lasselsberger Ceramic System), CL 802, CL 803 a CL 804 pokrýva na profesionálnej úrovni potreby pre bežnú údržbu keramiky v domácnosti.

Lesk keramickej dlažby zvýšite ak ju vyčistíte jelenicovou handričkou, následne trocha naolejujte.

Prírodný kameň výborne očistíte a zároveň vyleštíte mazľavým mydlom.

Podlahové materiály

Pre Linoleum je suché čistenie omnoho účinnejšie ako mokré. (prach sa zamokra na linoleum lepí) Pre hodvábny lesk sapoužívajú špeciálne prípravky, ktoré vytvárajú ochranný film. Nepouživajte alkalické (mydlové) saponáty, ktoré linoleum poškodzujú.

Podlahy z PVC nikdy neleštite. Na jej údržbu použite teplú vodu a bežný saponát. Nepoužívejte na čistenie organické rozpúšťadlá.

Plávajúcu podlahu, parkety, pretrite mierne vlhkou handrou a navoskujte.

Ďalšie materiály

Semiš čistite len semišovou handričkou alebo podľa techn špecifikácie výrobku.Vyvarujte sa použitiu chemických prostriedkov, vyhnete sa sklamaniu z fľakov.

Prútený nábytok čistite vlažnou slanou vodou a kefou. Mydlo by spôsobilo zažltnutie materiálu.

Ak syntetické záclony vyplákate v slanej vode, nebude sa v nich držať cigaretový dym a nezošednú, dlhšie odolajú špine.

Obyčajné nečistoty na mramore odstránite mydlovou vodou. Pri väčšom znečistení môžme použiť kašičku z techn. benzínu a oxidu horečnatého (magnézia). Po zaschnutí preleštíte znečistené miesto. Pozor, mramor rozkladá kyselina šťaveľová alebo jelenia soľ. Škvrny od vína, kávy, na mramore, hlinených predmetoch potrieme kašičkou z oxidu horečnatého (magnézia), uhličitanu vápenatého (plavenej kriedy) a uhličitanu sodného (sódy)

Pre údržbu kože voľte špeciálnu čistiacu kozmetiku vždy podľa technického opisu koženého výrobku. NIkdy neexeprimentujte. Pri dôkladnom čistení kožu utrieme vlhkou handrou s neagresívnym čistiacim prostriedkom a natrieme ochranným krémom. (napr. Leather Master, Soft Cleaner a Leather Protection Cream).

Účinky prírodnych látok

Soľ : odstráňuje škvrny z červeného vína z textílií, usadeniny na akváriu, vo vázach. pach z chladničky.

Ocot je jemným druhom dezinfekcie, ktorý odmasťuje, čistí sklo, odstraňuje zápach a zároveň zbavuje usadenín vápnika, škvŕn a nánosu vosku. (Ocot je 8% roztok kyseliny etánovej. Na čistenie je možné používať len zriedený ocot aspoň v pomere 1:8 v závislosti od materiálu.)

Kukuričný škrob je prášok bez zápachu, výborne odmasťuje.

Eukalyptový olej je výbornou dezinfekciou a osviežovačom vzduchu. Odstraňuje atramentové a mastné škvrny, ničí a odpudzuje niektoré druhy hmyzu a dokonca odstraňuje aj hrdzu.

Sóda : rozpúšťa tuk, zbavuje materiál škvŕn, dezinfikuje a naviac zmäkčuje vodu. Sóda na pranie by nemala prísť do styku s hliníkom.

Jedlá sóda (prášok na pečenie) zbavuje škvŕn, brúsi a zmäkčuje tkaniny.

Jarné upratovanie

Väčšie upratovanie si vopred naplánujte, vyčleňte si dostatok času. Štatistika v SR potvrdzuje, že zhon, zlá obuv stoja na začiatku veľkej časti úrazov.

Riadna výbava a systém vám uľahčia prácu. Zaobstarajte si vopred ochranné rukavice, mop, metlu, čistiace prostriedky, handry a utierky, ideálne aj ľahký prenosný rebrík s protišmykovou úpravou.

Začnite upratovať najmenej používané miestnosti. Nakoniec miestnosti, ktoré používate najčastejšie – kuchyňu a kúpeľňu.

Nekombinujte čistiace prostriedky. (viac info v časti čistiace prostriedky)

Ak nepouživate vec viac ako 2 roky (2 sezóny),tak zvážte jej ďalšie skladovanie. Zbytočnosti Vás zaťažujú a navyše zavadzajú ak hľadáte niečo skutočne potrebné.

Nakoniec si nechajte umytie okien a zavesenie čerstvo vypraných záclon

Upratovanie ukončte osviežením interiéru cez dekoráciu, ktorá Vám spríjemní novú sezónu

ABClean - Upratovanie hotelov a penziónov
ABClean - Upratovanie hotelov a penziónov
ABClean - Upratovanie hotelov a penziónov